m

This is Aalto. A Professional theme for
architects, construction and interior designers

Call us on +651 464 033 04

531 West Avenue, NY

Mon - Sat 8 AM - 8 PM

Top

PASÍVNY DOM FRANTIŠKOVY LÁZNĚ

PASÍVNY DOM OCENENÝ VÍŤAZSTVOM V PRESTÍŽNEJ SÚŤAŽI O NAJLEPŠIE PASÍVNE A ÚSPORNÉ STAVBY 2018.

 

ROK: 2013

MIESTO: Františkovy Lázně

ENERGETICKÉ HODNOTENIE: Pasívny

ARCHITEKTONICKÝ NÁVRH DOMU PREBIEHAL V ROKU 2008

TECHNICKÝ POPIS

Dom je postavený z masívnych vápennopieskových blokov, založený na monolitických základových pásoch. Interiér spríjemňuje priznaný trámový strop a strecha je tvorená priehradovými väzníkmi. Tepelné izolácie sú prevažne EPS Gray, len v streche je použitá PU pena. Dom bol navrhnutý tak, aby sa prirodzene bránil prehrievaniu v letnom období. K tomu slúži presah strechy a balkóna, ktoré spoločne lemujú veľkú presklenú plochu okenných otvorov v hornom podlaží. Chladenie domu je navrhované prirodzeným prevetraním v nočných hodinách. Interiérové ​​závesy slúži prevažne pre vytvorenie súkromia a zatemnenie. Zo západnej strany k domu prilieha relaxačnú časť, prístavba so saunou a oddychovou miestnosťou s krbom. Táto časť je osamostatnená kvôli rozdielnym teplotám a vlhkosti oproti interiéru domu. Je teda osobitne vykurovaná aj vetraná. Technické zariadenie domu je koncipované jednoduchou myšlienkou, že v letnom období svieti slnko a v zimnom období, kedy je slnko nedostatok, majú majitelia radi oheň v krbe. Preto sú zdrojom energie solárne kolektory a krbové kachle, ktoré ohrievajú vodu v akumulačnej nádrži. Z tej sa potom berie teplá úžitková voda aj teplo do nízkoteplotného podlahového vykurovania.

ZELENÁ NOVOSTAVBA
VÍŤAZ ODBORNEJ POROTY

Dom zapadá do kúpeľného prostredia vďaka kvalite jeho vnútorného prostredia aj architektúre. Majitelia od domu očakávali energetickú úspornosť, moderný dizajn a zdravý interiér. Kvalita interiéru bola dosiahnutá vďaka stále čistému vzduchu, vyrovnanej teplote všetkých povrchov, preslnenia a použitím zdravých materiálov.

Víťazstvo v súťaži v roku 2019 je dôkazom kvalitnej, nadčasovej a trvanlivej architektúry, ktorou sme dom obohatili už v roku 2008.

MAJITELIA SA PO CELÝ ROK V DOME CÍTIA AKO KÚPELNÝ HOSTIA.